شانس پرونده اینترنت کلاهبرداری پلیس فتا

شانس: پرونده اینترنت کلاهبرداری پلیس فتا فضای سایبر سایت سرقت اطلاعات

گت بلاگز اجتماعی سوهان روح اقتصاد کشور , ساخت و سازهای غیر مجاز

این روزها عده‌ای با دور زدن قانون به حریم رودخانه، جنگل، کوه و دریا که جزء اموال عمومی هستند تجاوز می‌کنند.

سوهان روح اقتصاد کشور , ساخت و سازهای غیر مجاز

به گزارش خبرنگار حوزه شهریگروه اجتماعی گروه تحریریه سایت جوان؛ این روزها عده ای با دور زدن قانون به حریم رودخانه، جنگل، کوه و دریا که جزء اموال عمومی هستند تجاوز کرده و متاسفانه با استفاده از خلأ قانونی یا رانت هایی که وجود داشته به ساخت و ساز غیر مجاز روی آورده اند، نمونه بارز آن 4 پرونده دریاخواری در شمال و جنوب کشور بوده است.
حریم رودخانه ها علاوه بر اینکه از نظرقانون جزء اراضى ملى و دولتى محسوب می شود، جهت پیشگیری از خسارت های ناشى از طغیان سیل و آسیب به اموال خصوصى و عمومى نیز باید از هرگونه تعرضى مصون بماند.

عبارات مهم : قانون

رشد ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها علاوه بر اینکه سلامت و محیط زیست رودخانه ها را با چالش مواجه کرده، شهرهای پایین دست را نیز در معرض خطر آبگرفتی و سیل قرار داده هست. جهت نمونه سیل و طغیان رودخانه های جاجرود و چالوس در سال گذشته و سیل وحشتناک آذربایجان در فروردین ماه همین امسال خسارت های زیادی به اموال عمومى و خصوصى وارد کرد که بخش عمده ای از این خسارت ها در نتیجه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودها بود.
در سال های اخیر، مهاجران به عنوان متهمان ردیف اول ساخت و سازها آشنا شدند و هر کارشناسی در نظرات خود نقش مهاجران را در زیاد کردن ساخت و سازهای غیرمجاز لحاظ کرده هست. آیا که بسیاری از آن ها جهت کسب کار و درآمد اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز می کنند.
بسیاری از مسئولان شهری نیز در سال های گذشته تلاش های بسیاری را جهت مقابله با پدیده حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیرمجاز در شهر انجام داده اند، ولی به نظر می رسد که حل این معضل نیازمند نگاه ملی است.
در این میان غلامرضا بصیری پور مدیر سابق شورای عالی استان ها از بررسی بیش از 200 هزار پرونده تخریب ساخت و ساز غیرمجاز به وسیله کمیسیون های ماده 100 در کشور خبر داد و گفت: این پرونده ها هنوز به جریان نیافتاده هست. در بعضی از مراکز استان های کشور، 40 هزار پرونده تخریب ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد که به مرحله اجرا نرسیده هست. بی تردید در آینده این عنوان را در دستور کار قرار می دهیم و تلاش می کنیم این پرونده ها را از مرحله خاک خوردن خارج کنیم و به جریان بیاندازیم.
قصه ساخت و ساز غیرمجاز و پدیده حاشیه نشینی علاوه بر پرسشها و آسیب های اجتماعی که به دنبال دارد، موجب شده است تا ساختمان هایی غیر استاندارد که تنها نام چهار دیواری را یدک می کشد و هیچ پناهگاه امنی در برابر زلزله و سایر اتفاقات ناگوار نیست روز به روز زیاد کردن یابد.
به گفته کارشناسان محیط زیست حتی اگر یک رودخانه به طور کامل خشک شود؛ ولی امکان اینکه به طور مقطعی با بارش های منطقه زنده شود، زیاد است.پس باید با حفظ حریم رودخانه از ساخت وساز(جاده کشی،خانه سازی و یا تبدیل به پارکینگ ماشین ها)جلوگیری کرد.

اشکال کار کجاست؟

بنگاه های املاک و مشاوره مسکنِ قانونی، این آزادی را دارند که شرایط معامله را فراهم آورند تا مراحل تنظیم اسناد خرید و فروش در دفاتر اسناد رسمی، پی گرفته شود؛ ولی اینک در سال های اخیر این واحدها پا از قلمرو کسب و کار قانونی خود فراتر گذاشته ‍ اند و خود مبادرت به تنظیم مبایعه نامه و قولنامه و اسناد دست نویس جهت اراضی می کنند و به تفکیک زمین و خرید و فروش آن می پردازند؛ که جهت جلوگیری از این تخلفات مورد نیاز هست، شرکت صنعت و معدن و تجارت و مسئولان، نظارت بیشتری داشته باشند و در صورت ادامه تخلفات، با آنان برخورد قانونی کنند.
حجت الاسلام محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا بارها در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه ها هشدار داده هست. محسنی اژه ای در جریان سفر به ساری و دیدار از مناطق سیل زده استان مازندران با بیان اینکه ساخت و سازها در مسیر و بستر رودخانه باید جلوگیری شود گفته بود: یکی از عوامل بروز سیل، تخریب مناطق بالادستی مانند جنگل، کوه و رودخانه است.

وی در جای دیگری هم در خصوص مطالبه دستگاه قضا جهت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز به خصوص در خارج از حریم شهرها و یا در حریم و بستر رودخانه ها گفته بود: مکررا اعلام کردم که اگر همه دستگاه ها در ابتدای امر که جرم یا تخلفی صورت می گیرد اقدام به جلوگیری کنند، مسلما هزینه اش جهت مردم، دستگاه های مربوطه، دستگاه قضایی و حتی خود فرد کمتر است.
قانون چه می گوید
قانون تکالیف روشنی در این خصوص دارد. ماده یک آيين نامه مربوط به بستر و حريم رودخانه ها در تعریف بستر و حریم رودخانه مقرر کرده است: بستر، آن قسمت از رودخانه، نهر يا مسيل است كه در هر محل با توجه به آمار هيدرولوژیک و داغاب و حداكثر طغيان با دوره برگشت 25 ساله به وسيله وزارت نيرو يا شركت های آب منطقه ای تعيين می شود.
حریم هم آن قسمت از اراضی اطراف رودخانه، مسیل، نهر طبیعی یا سنتی، مرداب و برکه های طبیعی است که بلافاصله بعد از بستر واقع شده است است و به عنوان حق ارتفاق جهت کمال انتفاع و حفاظت کمی و کیفی آن ها مورد نیاز است و طبق مقررات این آئین نامه به وسیله وزارت نیرو یا شرکت های آب منطقه ای تعیین می شود.
بر اساس قانون «حریم کیفی جهت رودخانه ها، انهار طبیعی و برکه های تأمین کننده آب شرب مقطوعاً 150 متر خواهد بود.»

باید به این توصیه توجه کنیم که امروزه با وجود تکنیک ها و تدبیرهای امنیتی در دنیا و ایران، انداختن گناه کشته شدن بر گردن بلای آسمانی، تقدیر الهی و غیره، کاملا بی مسئولیتی، بی سوادی و جهل است.
و آخر سیلی که آذربایجان را شست و با خود برد
انتشار اخبار سیل اخیر آذربایجان بسیار دردناک بود. در صحنه هایی دیده می شد که چطور بعضی از هموطنان به اتومبیل ارزش زیاد از بستر امن حاشیه رودخانه اعتماد کرده و حاضر نبودند از آن پیاده شوند؛ حتی تلاش می کردند از همه امکانات اتومبیل ارزش نظیر روشن کردن چراغ و بستن کمربند ایمنی بهره برند! غافل از اینکه زور محیط زیست زیاد از امکانات آنان بود و در نهایت دچار رقص فوت شدند و به عمق گل آلود فاجعه فرورفتند.
قانون، حد بستر و حریم رودخانه ها را به طور مشخص تعیین کرده و ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها هم ممنوع هست. مالکیت اراضی مربوط به بستر و حریم رودخانه ها در شهرها با شهرداری ها و در خارج از شهرها مربوط به وزارت نیرو است و کسانی که اقدام به ساخت و ساز در این حریم کرده اند قطعا متجاوز به حقوق عمومی هستند. ولی اینکه آیا برخورد مورد نیاز و قاطع انجام نمی شود، مشخص نیست!!!
در هر حال در ماجرای سیل آذربایجان بار دیگر محیط زیست زور خود را به رخ بشر کشید و سیلی محکمی بر صورت آن زد. امیدواریم روزی فرا برسد که حداقل در اینگونه مواقع شاهد تلفات کمتری باشیم. امیدواریم حل این چنین مسائلی در حد شعار نماند و این امر را عملی ببینیم، آیا که یکی از پرسشها جامعه ما شعار زدگی هست، یعنی همه در ابتدا اعلام آمادگی می کنند، ولی بعد از گذشت وقت از یاد همه می رود، مردم ما باید در عمل شاهد این ماجرا باشند.
گزارش از حمیدرضا قربانی
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: قانون | پرونده | دستگاه | قانونی | جلوگیری | رودخانه | غیرمجاز | رودخانه | آذربایجان

سوهان روح اقتصاد کشور , ساخت و سازهای غیر مجاز

سوهان روح اقتصاد کشور , ساخت و سازهای غیر مجاز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog