شانس پرونده اینترنت کلاهبرداری پلیس فتا

شانس: پرونده اینترنت کلاهبرداری پلیس فتا فضای سایبر سایت سرقت اطلاعات

گت بلاگز فارس تهیه اطلس آثار تاریخی فارس

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از تهیه اطلس و ساماندهی اطلاعات آثار تاریخی استان خبر داد.

تهیه اطلس آثار تاریخی فارس

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: تهیه این طرح مهمترین اولویت زیرساختی این اداره کل است که روند انجام آن از آخرهای سال 95 شروع شد و با توجه به گستردگی محدوده و تعدد آثار تاریخی استان تدابیر مختلفی در انجام آن اندیشیده شده است هست.

عبارات مهم : تاریخی

وی با اشاره به تشکیل گروه نقشه باستان شناسی استان فارس افزود: با توجه به تعدد آثار تاریخی و گستردگی وسعت فارس مورد نیاز است تدبیری اندیشیده شود تا طرح تهیه نقشه باستان شناسی استان در صورت نبود تامین اعتبار مورد نیاز متوقف نشود.

امیری تصریح کرد: بنابراین از میان تعدادی از همکاران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان که در شهرستان ها (29 شهرستان) مستقر بودند گروهی 29 نفره با نشانه تهیه نقشه تشکیل شد .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بر لزوم ساماندهی اطلاعات و گزارش های باستان شناسی فارس تاکید و اظهار کرد: با توجه به تغییرات عمده اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین توسعه عمرانی و صنعتی کشور، پرسشها اساسی مدیران حوزه میراث فرهنگی، حفاظت زیاد آثار فرهنگی و کم کردن آسیب های ناشی از توسعه به میراث فرهنگی کشور است و در این زمینه شناسایی، ثبت و مدیریت اطلاعات مکانی مرتبط با میراث فرهنگی، از بنیادی ترین و مهمترین بخش های حفاظت آثار محسوب می شود . از این رو تهیه پایگاه داده مکانی (جی آی اس) ابزاری کارا در جهت مدیریت بهتر آثار خواهد بود .

امیری با اشاره به اینکه نبود اطلاعات جامع از اوضاع مناطق تاریخی فرهنگی مانع از رشد و توسعه پایدار در استان خواهد بود، افزود: یکی از اهداف طرح تهیه اطلس آثار تاریخی، شناسایی و معرفی آثار تاریخی مناطق متفاوت استان است و این امر نیازمند همکاری گسترده با دیگر دستگاه های دولتی و غیر دولتی هست.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: گام اول در تهیه اطلس باستان شناسی، ساماندهی اطلاعات آن دسته از آثار تاریخی استان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

وی بیان کرد: مقوله ثبت آثار تاریخی در استان فارس از همان ابتدای شروع به کار اداره کل باستان شناسی شروع شد و آثاری چون تخت جمشید، نقش رستم، پاسارگاد و شهر گور فیروزآباد در سال 1310 شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .

امیری افزود: روند ثبت ملی آثار تاریخی استان از همان وقت تا به امروز ادامه داشته و تاکنون تعداد 2 هزار و 882 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی و 4 اثر در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است .همچنين پرونده 250 اثر تاریخی جهت ثبت در فهرست ملی و 2 پرونده جهت ثبت در فهرست جهانی در امسال در دست اقدام هست.

وی ادامه داد: بیش از صد سال است که بخش های وسیعی از استان به وسیله گروه های متفاوت باستان شناسی مورد بررسی باستان شناختی قرار گرفته است ولی همه این فعالیت ها با اهداف خاص پژوهشی انجام شده است و اطلاعات مکانی بسیاری از محوطه ها نیز ناکافی بوده و یا ناقص هست. بنابراین مورد نیاز است تا تمام گستره استان با در نظر گرفتن تقسیمات سیاسی مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد .

وی با اشاره به اینکه روند ثبت آثار تاریخی فارس در فهرست ملی از سال 1310 شروع و تا کنون ادامه دارد، افزود: جهت آشنایی و ساماندهی اطلاعاتی همه آثار تاریخی و فرهنگی استان مورد نیاز است تا یک پایگاه جامع اطلاعات آثار تاریخی فرهنگی راه اندازی شود تا بتوان بستر مناسبی جهت استفاده از یک سیستم تخصصی و یک پارچه مدیریت و تحلیل اطلاعات مکانی در آثار تاریخی استان به وجود آورد .

امیری تصریح کرد: مهمترین نشانه واحد نقشه باستان شناسی، راه اندازی یک سیستم اطلاعات مکانی جهت ذخیره سازی، بازیابی و نمایش اطلاعات بخش های متفاوت مدیریتی و پژوهشی در اداره کل به منظور ساماندهی اطلاعات و تسهیل در انجام امور اجرایی و اداری و همچنین دسترسی مناسب پژوهشگران به اطلاعات آثار تاریخی استان خواهد بود .

انتهای پیام/ن

واژه های کلیدی: تاریخی | اطلاعات | اطلاعات | استان فارس | آثار تاریخی | میراث فرهنگی | باستان شناسی | میراث فرهنگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog